Verktygsvagn bra/dålig modell

Jag har liksom erfarenhet från det billigaste till det dyraste och enligt mig så är det skillnad men inte alltid så att det dyraste är bäst.
Bachos stora hylsnyckelsats (106 delar tror jag att det är) är klart prisvärd och används av väldigt många proffs, går att hitta för under 1500 på erbjudande med jämna mellanrum.
Biltemas "dyrare" verktyg är inte alls tokiga och håller klart högre kvalite än både teng-tools och ampro, att ett företag som Tools, som är inriktat på företagsförsäljning ens kan med att sälja teng-tools är för mig helt obegripligt, det är ren hobbynivå på deras grejer.

Teng vet jag inte mer om än att de existerar... Men Ampro, jag trodde det var bra skit? Swedol tar iaf bra betalt för grejerna!


Hittade skåp från Kamasa.. är det sjysst? Känns ju som ett historiskt bra märke, men många (typ Bosch) lever ju mkt på gamla meriter idag.
 
Värt att tänka på är att både Kamasa och Bacho ofta köper satser ifrån "sätt in valfritt låglöneland" och sätter sitt märke på dessa ,tex ovan nämnda 107 delars sats ifrån Bacho är ett bra exempel.

Bacho är i princip bara ett varunamn inom Snap on (SNA) nu för tiden.
 
Vet inget om priset , eller verktygen

Med skåpet är väldigt likt alla andra Kina skåp som tex Teng,Ampro osv har,dessutom så skvallrar maxbelastningen på 40 kg per låda om att det inte är något finskåp.
 
Att köpa hela satser blir ju tyvärr oftast en kompromiss då olika tillverkare är bra på olika saker, bachos hylsnyckelsats används dock av i princip alla servicetekniker inom industrin och jag har aldrig hört något negativt...deras skruvmejslar däremot ger jag inte mycket för, tänger och skiftnycklar är dock favoriter.
Dorn är det bara Dormer som kan göra lagom hårda, likaså borrar.
Hylsor är Momento duktiga på, krafthylsor som inte är tjockare än biltemas vanliga :tummenupp
 
vi har SONIC:s vagnar på jobbet, kommer fyllda med verktyg som ligger på sin plats i skummgummi som är märkt med storlek :tummenupp
Dom är skit bra =) finns att köpa på meca! :Bugar
 
Dormer tillverkar mig veterligen inga dornar, iaf inte dom senaste 15 åren och speciellt inte nu när Sandviken tagit över.

Att alla har Bacho-satsen inom industrin är som att säga att det bara säljs Honda till alla sporthojsåkare , men det är ett prisvärt alternativ då man ändå aldrig lyckas hålla den komplett (då det dessutom inte går att köpa lösa delar till satserna i samma kvalitet).
 
Dormer tillverkar mig veterligen inga dornar, iaf inte dom senaste 15 åren och speciellt inte nu när Sandviken tagit över.

Att alla har Bacho-satsen inom industrin är som att säga att det bara säljs Honda till alla sporthojsåkare , men det är ett prisvärt alternativ då man ändå aldrig lyckas hålla den komplett (då det dessutom inte går att köpa lösa delar till satserna i samma kvalitet).

Haha, kan mycket väl vara så, nuförtiden lyckas jag bara hitta skitdorn :)

Må vara att den är prisvärd men de flesta jag stött på som har den frågar inte vad grejerna kostar, man handlar det man vill ha och i värsta fall tar man gnället från ekonomiavdelningen :D
 
Nyheter
Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top