Vi som puttar motard i Göteborg! åktråd bl.a.

Grinder

Konstant trött! #69
Gick med
3 Jul 2008
Ort
Sthlm
Hoj
Gixxer 1000 Fighter
Jag är iof lite besviken att du inte gjorde wheelie eller stoppie ner..... :yoparty

Vi får väl ta mer bilder då! Kan ju kanske få öva ett par ggr innan i alla fall:tungan Kan köra på bakhjulet uppför trappen.. Men stoppie nerför.. hmm.. Får nog pula på den ett tag:D
 

Mögel

Hillbilly
Gick med
11 Jun 2005
Ort
I skogen
Hoj
1x Yamaha, 3x Honda, och en Kina
Hej,

Har sett att det börja dyka upp en hel del motarder som är ute och glider i göteborg. Funderar själv på att skaffa mig en, men har inte riktigt lyckats landa i om jag vill ha en Husaberg 650 eller KTM.

Ni som har Husabergor hur gör ni med alla oljebyten etc, fixar ni det hemma på garageuppfarten? Jag har fått uppfattningen att de vanliga servicarna oljebyte/ventilkoll är tämligen enkla att fixa hemma medan stora servicen vid 100h (?) är lämpligare att lämna in?

Du ska ha ktm så klart.... Du kan få köpa min exc för 35000:- :)
 

lilltryne

Den modiga lilla grisen...
Gick med
17 Jan 2005
Ort
Göteborg
Hoj
KTM 250 SXF-06, KTM 525 EXC-05
Lite dubbelpost från var det du:


Hörde en motard dona förbi ica munkebäck o tittade ut men missade den precis, istället hörde ja sirener och strax kom en polis med blåljus i il-fart på 50-vägen. De försvann bortåt men 2 minuter senare hörde ja motarden komma puttrandes i lugn fart upp på min återvändsgata, 20 meter efter ligger polisen i lugn takt utan blåljus efter honom, de vänder lugn o stilla på återvändsplatsen. Trodde de skulle stanna där o snacka men motarden åker lugnt vidare o även polisen. Va sjutton sysslade ni mä??

Va en hyffsat orginal husa 06-08 med vanlig motadpilot på.
 
Nyheter
Fiffiga touringprylar

Det tyska företaget Wunderl...

MV Agusta kör vidare på egen hand

MV Agusta har bekräftat att...

MV Agusta återtar full kontroll

MV Agusta har bekräftat att...

2025 års Ducati Riding Academy

Registreringen för 2025 års...

Uppdaterad KTM 790 Duke

KTM 790 DUKE, även kallad ”...

Vinn vårt testvinnande mc-lås!

Genom att svara på några fr...

MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026

Den etablerade MC-Mässan ta...

Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen

Registreringen för 2025 års...

VM-kval i isracing i Sverige 1 februari

2024,fim,isg,ice speedway,i...

Färre döda i vägtrafiken

Foto:  Jacob Sjöman Tran...

Top