Nu var det Riksbanken som försökte försvara kronkursen med marginalräntan och det som återställde stabiliteten var ett samarbete mellan regeringen och S samt förstås att man släppte kursen fri.
www.riksbank.se
Varför du skriver Carl Bildt i just detta sammanhang är oklart. Kanske missförstånd?
Mvh
Alldeles riktigt men det var Regeringen som på den tiden satte Valutakursen. Ja formellt Riksbanken. Eller hur var det nu ????
Så Riksbankens agerande var en följd av Regringens beslut att INTE som vanligt på den tiden devalvera när det behövdes.
Men nu blev det väl för komplicerat. Beklagar.

För intresserade
Fast, reliable answers and still in trust: Qwant does not store your search data, does not sell your personal data and is hosted in Europe.
www.qwant.com
När det är en (s) regering som Palme II 1982 är det bara köra över Riksbanken.
Citat: Efter regeringsskiftet 1982 genomfördes en "superdevalvering" med 16 procent. Till skillnad från de tidigare devalveringarna från 1946 och framåt, då Riksbanken hade spelat en aktiv roll i besluten, var Riksbanken inte delaktig i den nyvalda regeringens planer trots att riksbanksfullmäktige skulle fatta beslutet. Eftersom valresultatet ännu inte hade slagit igenom i fullmäktiges sammansättning hade den avgående riksbankschefen Lars Wohlin utslagsrösten. Wohlin betraktade sig då som tjänsteman, beredd att göra vad som krävdes för att försvara valutareserven.
slut citat
Så det borde väl vara samma för Carl 500% Bildt 1992 ! Tycker jag.
Regeringen beslutar om en devalvering precis som 1982 och Riksbanken hänger på.
www.riksbank.se