Gustav O skrev:2640259Det är ju stor skillnad på vad det är som är varmt. 70 gradigt vatten upplever du garanterat som varmare än 70 gradiga slicks.
Gustav O skrev:2640275Det skulle vara doften av varma slicks och tvåtaktsdimma på morgonen.
Som på JPs eminenta bild från Karlskoga 2005.
![]()
bean305 skrev:2640736Håller med, jag trodde mina värmare var lite kassa, det brändes bara lite lätt om man la handen på däcken. Men TLracing kom och mätte med en riktig däcktempmätare och just då var däcken 75grader fram och 85 grader bak, och då kunde man hålla handen på däcken en kort stund. Så man kan säkert lura sig om man bara känner på däcken med handen.
Ja, det är därför man upplever t.ex. lufttemperaturen som olika varm vid olika luftfuktighet även om termometern visar exakt lika.MC Doktorn skrev:2640950En materia med stor värme avlednings förmåga som metaller jfr med däckvärmarnas material och däck känns mycket varmare trots samma temperatur.
Har jag nu förstått efter att pratat med en fysiker
Förutom kass kvalité på MotoGP-värmarna, har flera bekanta vars värmare gått sönder, så verkar de värma mer än nödvändigt. Blåflammiga mönster ser inte så bra ut.MC Doktorn skrev:Fingertopps termometern ger inte samma värmehar kännt på motgp värmarna blir tvärheta
Apropå däckvärmare och kvalitét, är det nån som har nån erfarenhet av SMI:s däckvärmare?sandstream skrev:2641490Förutom kass kvalité på MotoGP-värmarna, har flera bekanta vars värmare gått sönder, så verkar de värma mer än nödvändigt. Blåflammiga mönster ser inte så bra ut.
SUKKI skrev:2643564men vilka däckvärmare skall man investera i om man går i köp tankar?
det finns ju ett antal märken MEN vilka är att rekommendera?
stl: 120 fram 190 bak.....
SMI kvickmc...
MotoGP grevens...
Capit vem har dem i sverige??
vilka fler finns?
Det skulle vara doften av varma slicks och tvåtaktsdimma på morgonen.
Som på JPs eminenta bild från Karlskoga 2005.
![]()
Man ska ju inte sparka på dem som redan ligger ned men jag tror knappast att tvåtaktsracing ger någon positiv bild av motorsport hos den just nu miljömedvetna allmänheten.Det var en person som orerade över motorsport och utsläpp i tordagens DN. Tur att hon inte såg den här bilden... då skulle hon fått slaget direckt!!!![]()
![]()
Det var en person som orerade över motorsport och utsläpp i tordagens DN. Tur att hon inte såg den här bilden... då skulle hon fått slaget direckt!!!![]()
![]()
Låter spännande!NGC Racing AB får snart hem däckvärmare under eget varumärke. Kvalitet till riktigt budgetpris.
Mc-online.se har Capit värmare.
Capit vem har dem i sverige??
NGC Racing AB får snart hem däckvärmare under eget varumärke. Kvalitet till riktigt budgetpris. Man kan köpa dem hos oss eller betala nästan det dubbla i USA för exakt samma värmare, utom att vår logga är snyggare. Do the math![]()
Vi får hem den första laddningen vid månadsskiftet feb/mars.
Fullt så avancerad mätutrustning blir det inte till våra. Men den proffsigare varianten har ställbar temperatur och har en display för att läsa av däcktemperaturen. En sån ska jag haOk intressant! En liten filmsnutt om Motogp värmare inget direkt nytt men lite rolig ändå![]()
http://www.youtube.com/watch?v=lQLj_V9r11A
Oh boy, det ska bli så kul att få hem dem!Låter spännande!![]()
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Det tyskbaserade företaget ... |
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Svingarmslagringen, svingar... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glansk från BigTwin o... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glans från BigTwin oc... |
![]() |
Slut med fri mc-körning på Nürburgring Nordschleife
Motorcykelkörning på klassi... |
![]() |
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Trans... |
![]() |
Ökat antal körkortsåterkallelser
Foto: Liza Simonsson Und... |
![]() |
CFMOTO dag 2, Gymkhana, Gokartbana och Portimao!
Idag har vi äntligen fått s... |
![]() |
BMW Motorrad slår nytt försäljningsrekord
Efter att ha sålt 210 408 m... |
![]() |
Honda Gold Wing fyller 50 år
Sedan 1975 har Honda Gold W... |