Beror väll på att tesla inte var berättigad till bidrag. Sedan hur någon kan köpa en Volvo elbil när polestar är bättre o billigare visar väll hur dumma Volvos fanboys är.Tesla dock bara 4e största på elbil i Sverige 2022. Mest VW följt av Volvo och Kia.
Och man missade sina leveransmål för 2022 (1.4 miljoner bilar), och aktie kursen sjönk idag med ytterligare 12 procent.Under fjolåret levererade Tesla över 1,31 miljoner bilar, fler än någonsin tidigare. Nästan samtliga var av modellerna Model 3 och Model Y.
Nej.Är det inte ”laddbara” bilar som räknats då?
Jo men det tror jag det beror på att USA ger ganska högt bidrag till elbilar nu direkt efter nyår..Och man missade sina leveransmål för 2022 (1.4 miljoner bilar), och aktie kursen sjönk idag med ytterligare 12 procent.
Ja med. Så köparna avvaktar med köp till nya året.Jo men det tror jag det beror på att USA ger ganska högt bidrag till elbilar nu direkt efter nyår..
Model 3 var, M3P undantaget.Beror väll på att tesla inte var berättigad till bidrag.
Ja med. Så köparna avvaktar med köp till nya året.
Obs, bidraget gäller om jag fattat rätt inhemskt producerade elbilar, för att främja USA-jobb. (I praktiken ett led i strategin att minska Kinaberoende = bra!!)
Om Toyota'n produceras i USA = även den får bidrag.Om man artificiellt gör så att en Toyota kostar 20% mer än en Ford Pinto eller AMC Pacer så kan man sälja även dom...
Om Toyota'n produceras i USA = även den får bidrag.
Är dock i första hand tänkt att minska beroendet av Kina, ser tyvärr samma utveckling som Ryssland hända i Kina.
Väst är beroende av Kina (batterier, halvledare mm) = de kan "stöka" mer utan att väst ingriper.
Lösning: bort med beroendet av råvaror, komponenter och tillverkning!
Undvik att köpa Kinaprodukter om möjligt!
Finns många usa-tillverkade bilar, som rullar i Europa och ses som europeiska. Såsom BMW X3 — X6.Det har ju provats det med, men det brukar bli specialmodeller som inte säljs utanför USA, för att inte solka ner märkets rykte i övriga världen.
Finns många usa-tillverkade bilar, som rullar i Europa och ses som europeiska. Såsom BMW X3 — X6.
Hyggligt populära. Senaste modellen Volvo S60 är en annan. Känns bättre än kinesiska S90, eller göteborgska V60..
Japansk?
Vill tro att Honda CR-V numera byggs i USA för Europa (Swindon stängdes för nåt år sen)..
(Fyll på med fler)
Kanske Tesla inte längre behöver exponera sig - de finns överallt. Nio däremot kan behöva synas för att komma in i gemene mans medvetande??Intresset har tydligen minskat ? Kundernas Elpris gör det svårare räkna hem ? Eller var det det vanliga, när hyreskontraktet går ut så klämmer hyresvärlden till med en rejäl hyreshöjning på lokalen ? Dags att flytta till ny lokal. Eller är det vanliga. Alla "miljöåtgärder" i stan som tex gräva upp stan för tunnelbana i leran gör att "kundgruppen" inte längre besöker Gbg centrum ?
View attachment 480001
De tar över butiken vid Brunnsparken efter Tesla
Konkurrenten flyttar in i det exklusiva läget mitt i stan.www.gp.se
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
|
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
|
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
|
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
|
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
|
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
|
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |
|
VM-kval i isracing i Sverige 1 februari
2024,fim,isg,ice speedway,i... |
|
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Tran... |
|
Generationsskifte hos KTM: Stefan Pierer lämnar över ledningen till Co-CEO Gottfried Neumeister
Pressmeddelande, Mattighofe... |