Gasturbinhoj = JETeskoj!

Jag har hållit på filtrera oljan genom ett oljefilter och tillbaka till oljetanken ett tag nu, tankskummet verkar funka flödesmässigt då det är betydligt högre genomströmning på oljan nu än när den passerar motorlagren.:tummenupp



Jag har även filtrerat fotogenet på samma vis, det är ett inloppsfilter på bränslepumpen som tar emot skiten först och efter ett tiotal minuters rundspolning kollade jag filtret i pumpen och det var helt rent, verkar inte vara så värst mycket skit i skummet som en del säger.



I väntan på att gården ska töa av så jag kan rulla ut hojen och provstarta gör jag klart lite smågrejs på JU-02, det är alls inte mycket kvar innan den motorn kan sättas upp i testbänk och provstartas för första gången.

En av de få sakerna kvar att göra var den främre infästningen av motorhöljet, med 4kg laddtryck vill det till att bitarna sitter ihop ordentligt...



Jag borrade 18st 5mm hål i motorhöljet och monterade sedan höljet på motorn för att borra vidare in i kompressorplattan. Tejpmarkering på borren för att inte klanta till det och borra igenom till luftkanalerna.



Gängning!:tuttar



Efter att ha gängat hålen för M6 skruv monterade jag ihop motorn och drog dit en näve spårskruvar för att testa, blir finemang det där!:tummenupp



Tjo!:)
 
I väntan på att gården ska töa av så jag kan rulla ut hojen och provstarta gör jag klart lite smågrejs på JU-02, det är alls inte mycket kvar innan den motorn kan sättas upp i testbänk och provstartas för första gången.

Äh dra ut hojen och starta upp du. Ett par repor med EBK så är det väl avtöat:hojraket

Trevlig läsning det här, nu 300 sidor tjock!:tummenupp
 
Är det nåt som hindrar att använda filtren på hojen även i skarpt läge?
Bara för att vara på den "säkra sidan"...
Kanske blir tajt att få plats?
 
Är det nåt som hindrar att använda filtren på hojen även i skarpt läge?
Bara för att vara på den "säkra sidan"...
Kanske blir tajt att få plats?

Jo, det är fasen inte för mycket plats över innanför kåporna. Jag ska kolla om det går få dit oljefiltret men jag vill inte skohorna in grejor heller då allt på hojen ska vara lättskruvat och åtkomligt.
 
Förmodlingen hade inte herr Johansson inte skruvar av rätt längd hemma, så då blev det nåt som fanns hemma. Svar lär komma.
 
Spårskruv är sexigt, och i det här fallet perfekt då skallarna har låg profil och de inte behöver dras åt hårt.:tummenupp
 
Ännu ett par punkter klara att kryssa av på Att-Göra-listan.



Jag har alltså gjort lite mer på JU-02, en lång och fin jetdysa har bankats ihop med hemsvarvad V-bandsfläns och allt. Vinkeln på kortet får dysan att se helt rak ut men den konar från 107mm till 89mm.



Det var baken det, dags för framändan. För några år sedan fick jag ett fint aluminiumämne av min vän Olle som jag räknade ut att jag förr eller senare skulle få användning av, och det var just vad jag fick det!



Svarv svarv svarv...



Här fräser jag den yttre radien med en träfräs, dom funkar fint till aluminium bara man tar det lugnt med matningen.



Även insugstratten ska fästas med V-bandsfläns, Olov hade en liggandes som jag nog inte kommer lämna igen då den passade som piten i Greta!:tuttar



Jag har inte fräst motsvarande v-bandsspår i kompressorhuset så tratten är bara lagd på plats för fotograferingen, jag ska även svarva en styrkant så biten centrerar perfekt. Så nära kompressorinloppet får det inte bli någon som helst turbulens då det skulle påverka verkningsgraden märkbart.

Gokväll, och skål på er!:öl
 
Det blev en snabbsväng ut i verkstaden i kväll för att göra klart det jag påbörjat med insugstratten. Jag spände upp kompressorhöljet i svarven och stack ett spår för V-bandsklämman och svarvade en styrkant för att tratten ska centrera perfekt varje gång.



Motsvarande styrkant svarvades sen i tratten.



Sen skruvade jag ihop de tu och putsade till kanten med tryckluftsslipen tills allt var slätt och fint som en ungmöljumske.:)



Smutt!:tummenupp



Nästa potatis blir att plocka isär allt, tvätta rent och trådlåsa skruvskallar och annat som kan få för sig att skramla loss och göra turbinsallad inuti motorn.



God kväll på er!:tummenupp
 
Mer ihopsättning av JU-02.



Hålborrning av skruvskallar, jag lyckades knäcka de flesta 1.5mm borrarna under tiden...:gnissla



Oljereturen ditsatt med loctitade och trådlåsta skruvar.



Momentdragning av ledskeneplattan.



Vinkeldragning av kompressormuttern till 130°.



För tillfället håller jag på slipa till de sista tiondelarna frigång för turbinhjulet, ett drygt jobb som förhoppningsvis underlättas lite med ett par pilsner till helgen.:)



Jag har precis beställt några såna här tjusiga rostfria skruvar till kompressorhuset och motorhöljet, dvs de skruvar som syns. Betydligt stiligare än vanliga 8.8:or.:tummenupp



Tjo!:tummenupp
 
Tackar, jo det börjar dra ihop sig till en provstart nu. "Tyvärr" har det kommit ett litet projekt emellan som kommer ta lite tid från hojmotorn i år...:)







Vi (Mobacken Racing) har förresten skaffat Facebooksida efter många om och men, @mobackenracing eller nåt sånt ska man söka på.:tummenupp
 
Den där skissen ser snabb ut! :tummenupp

Hoppas det. :)

Så ett till JEtmotorbygge?

Jaoo, mer som ett halvt. Jag ska bygga en turbofan med en kraftturbin i ena änden som driver en axialfläkt i andra på samma axel, den ska sen drivas av sparkens jetmotorer.

Typ samma drivlina som på min hoj bara att det sitter en fläkt istället för framdrev i slutet.
 
Jag tror vi kan stå ut med att tvingas läsa om det bygget också.:tummenupp
Ser ju helt livsfarligt snabbt ut som skiss iaf.
 
Last edited:
Nu får Kurt Andersson (Artic Arrow)hålla i hatten! 164 km/t lär ni ju slå lätt :tummenupp Så sparken får sparken nu då? :hihi
 
Nyheter
Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top