Gasturbinhoj = JETeskoj!

Fränt! Lördagen blir spännande!
Nu använde du väl luft för att snurra igång som jag fattar det, skruvade du inte dit en elmotor, eller skrotade du den?
 
Fränt! Lördagen blir spännande!
Nu använde du väl luft för att snurra igång som jag fattar det, skruvade du inte dit en elmotor, eller skrotade du den?

Jag måste modifiera lagringen lite först, när jag sätter oljetryck på rotorn blir den i princip stum så det går åt mest en hel dykartub för att få snurr på motorn, så ska det inte vara så teorin är att oljekanalerna är boven då jag inte fräst ett spår runtom axeln vid hålen så oljetrycket kan ligga an hela omkretsen på axeln.

Oljestrålen kan då funka som en hydraulpress och trycka rotoraxeln mot motsatt vägg, det skulle också förklara de höga tomgångstemperaturerna jag har. Inte lönt att bygga på startmotorn alltså innan det är fixat, jag ska ta tag i det direkt efter Färila.
 
Det var en stor hårtork det där, om det bara gick att få den att blåsa lite varmluft så skulle den vara perfekt!
 
Det lär lösa sig framöver. :)

Tyvärr brände jag upp startmotorn pga ren otänksamhet ett par test senare, jag höll på greja lite med varvräknaren och glömde bort att kolla hur varm startmotorn var. Efter totalt en minuts körning på 24V (12V startmotor) blåste den ur sig en rejäl rökpuff och gav upp...

80 USD plus frakt är inget jag gråter över, nu vet jag i alla fall att det kommer funka så det är bara att beställa ett par startmotorer till när jag lyckats fylla upp hobbykontot lite. Det lär dröja till nästa sommar innan jag skickar iväg beställningen, finns annat att lägga slantarna på för tillfället.
 
Då har man haft förmånen att träffa byggherren själv samt att beskåda fordonet i driftläge, mycket skoj.
Om jag minns rätt så blev det 267 kph i slutfart, antar att det var slutåkt för dagen sedan på grund av vädret.

Edit: Grymt att åka så fort med ett hemsnidat ekipage!
Dreva ned ett kugg fram tills i morgon så får vi hålla tummarna för högre slutfart.
Edit 2: Hade missat Johanssons inlägg när jag skrev mitt, så kan det gå.
 

Bifogat

  • 20150905_141101.jpg
    20150905_141101.jpg
    740.1 KB · Visningar: 145
  • 20150905_123821.jpg
    20150905_123821.jpg
    1.9 MB · Visningar: 150
Last edited:
Instämmer, kul att träffas! Och roligt att se 267km/h från det makalösa bygget!

Mindre kul att vädret var emot oss så det blev bara två vändor med fullt järn och att Busan visade sig vara en surbusa...! (Knappa 274km/h)

Verkar det bli nån körning imorron?
 
Yes, planen är att åka upp imorrn igen, våghals som man är hoppas man ju på att det torkar upp och det kan bli några km/h till!

Det räckte för övrigt med att åka precis utanför flygbasområdet för att det skulle vara torrt och sen kom det typ tre regnstänk på 20 mil

Skål!
 
ImageUploadedByTapatalk1441520353.349691.jpg

Tack som fan för underhållningen igår, det var en upplevelse att se ekipaget i action efter alla dessa år.
Hoppas det löser sig med både väta och drevning idag.
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top