gluffis
Slowrider
En modern bil som gått 30 000 mil e ju precis varm i kläderna idag-i kontrast mot tex under 80 talet. Framstegen inom fordonsindustrin e helt sjuka.
App app, en gammal B20 är nästan outslitlig om man matar den med olja
En modern bil som gått 30 000 mil e ju precis varm i kläderna idag-i kontrast mot tex under 80 talet. Framstegen inom fordonsindustrin e helt sjuka.
Man blir förundrad ibland på blocket annonser.
- 01, 1000 mil, nytt drivpaket, täta oljebyte, aldrig bankörd.
App app, en gammal B20 är nästan outslitlig om man matar den med olja![]()
Mår ju satan dåligt av den videon. Känns ju som någon begår ett mord. Den hojen med rätt hantering hade fått många att le![]()
Men gud, var är min hagelbrackare? Jag mår innerligt illa av att se detta! Även om han är packad och har ADHD så har han inte rätt någonstans
En japansk radfyra (MC) tycker inte jag passar riktigt in i den jämförelsen. Inte om man ska hitta slitagenivå på motorn iallafall. Då tycker jag snarare att man bör multiplicera med ett tal mellan 3 och 4.
Min fd arbetskollega körde sin CRB1000F i 11000 mil utan annat än oljebyten och slitdelar. Den gick från mars till november varje år med kallstarter och allt. 3 år efter att han sålt den såg han hojen igen, och ägaren hade fortfarande inga problem med den. Det är inte så många bilar som klarar sig problemfritt motormässigt i 60 000 mil (dvs 5x12000 mil).
Men gud, var är min hagelbrackare? Jag mår innerligt illa av att se detta! Även om han är packad och har ADHD så har han inte rätt någonstansTHE HORROR!!!!!!!!!!!!
Karling har kört 13 000 mil med sin Harley Shovelhead, and still kickin. Dessutom mestadels med sidvagn
Jag tror att japssporthojar har ett enormt end of life span, men är svåra att renovera. Så vad gäller japssporthojar och andrahandsvärde så tror jag att det är ganska myckat beroende på hur man behandlar hojen. Svårt att ens för en skillad mekniker att få ordning på en topp där kammarna är lagrade direkt i aluminiumet. Inte lösa lager som på tex HD, Ducati, Guzzi eller BMW
Nä dom ligger direkt på alut oftast
Sitter det inte vanliga glidlager till kammarna på japanare?
Denna klassiker får ju förvisso mig att spy. Men denna är värre, totalslakt...
På Harley-fester var det ju förr vanligt att smasha up en japshoj, men detta har avklingat. Det sköter sig själv liksom![]()
Sitter det inte vanliga glidlager till kammarna på japanare?
![]() |
Försäljningsrekord för BMW Motorrad
Efter att ha sålt 210 408 m... |
![]() |
BMW R 18-modeller uppdateras
Screenshot BMW R 18 och ... |
![]() |
Fiffiga touringprylar
Det tyska företaget Wunderl... |
![]() |
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
![]() |
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
![]() |
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
![]() |
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
![]() |
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |