Zoidberg skrev:Du får ursäkta , ...men nej !
Dom har inget konstant förhållande till varandra .
-->
aci skrev:Edit2: Förenklad formel nu ännu kortare
Vridmoment*varvtal/7024=effekten
Effekten*7024/vartal=vridmomentet
Jo. Det går visst.
Zoidberg skrev:Du får ursäkta , ...men nej !
Dom har inget konstant förhållande till varandra .
aci skrev:Edit2: Förenklad formel nu ännu kortare
Vridmoment*varvtal/7024=effekten
Effekten*7024/vartal=vridmomentet
Den där formeln finns inte, ...den är påhittad för att visa ett samband (som inte är konstant).Pejo skrev:-->
Jo. Det går visst.
Jaja, ...men vilken sackar från de 15km/t först ? ..var min poäng, och varför.jojje1963 skrev:Det som händer i ditt exempel är att när du hänger på fler skär så kommer farten att sjunka och där med varvet, och vips så har dom inte samma effekt längre, men ge TZan en lägre växel så den kommer upp i samma effekt igen så drar den lika bra igen.
Har inte läst hela tråden men en hoj med max effekt på lägre varv accar förmodligen lite snabbare eftersom förlusterna är mindre och greppet bättre, däcket får mer tid att greppa mellan pulserna(BigBang) Man ska dock alltid ligga på max effekt för att det ska gå fort
Zoidberg skrev:Jaja, ...men vilken sackar från de 15km/t först ? ..var min poäng, och varför.
Zoidberg skrev:Jaja, ...men vilken sackar från de 15km/t först ? ..var min poäng, och varför.
...och förresten håller dom ju då inte samma hastighet längre (=skillnad i prestation).jojje1963 skrev:Det som händer i ditt exempel är att när du hänger på fler skär så kommer farten att sjunka och där med varvet, och vips så har dom inte samma effekt längre, men ge TZan en lägre växel så den kommer upp i samma effekt igen så drar den lika bra igen.
Har inte läst hela tråden men en hoj med max effekt på lägre varv accar förmodligen lite snabbare eftersom förlusterna är mindre och greppet bättre, däcket får mer tid att greppa mellan pulserna(BigBang) Man ska dock alltid ligga på max effekt för att det ska gå fort
JO, ...men i detta exemplet har dom inte samma vrid, just för att påvisa dess betydelse.#Olsson# skrev:Bakhjulen borde liksom skita helt i om det sitter en Scania eller en PeeWee där fram. De har samma fart, samma effekt och samma vrid på bakhjulen så det bör väl bli idenstiskt lika? Eller?
Det är där vi tror olika, ...man får väl bygga en traktorajävel för och kontrollera.Pejo skrev:Båda sackar samtidigt från 15 till 14,9999999999999999999999999 km/h eftersom de har samma effekt att tillgå.
Zoidberg skrev:JO, ...men i detta exemplet har dom inte samma vrid, just för att påvisa dess betydelse.
Detta är mitt sista inlägg i ämnet... Om traktormotorn har överkapacitet för att dra 3 skär i 15km/t så blir det ju inget hastighetsskillnad när du slänger på 1:, 2:a & 3:e skäret, ...frågan var vid vilket skär den inte orkade hålla hastigheten längre.jojje1963 skrev:Hehe, dom håller nästan samma hastighet men TZ'an drar ifrån lite eftersom den har max effekt med den nya växeln... traktor kan omöjligt hålla samma fart som innan om du hänger på fler skär, om den kan det så häng på en JÄTTE generator och lös jordens energi problem ;-)
Trajjan.... motorn som va tänkt att sitta i den nya hade en rasad vev (och lager och block....) så en "ny" motor är på väg från England. Så livet är inte störtkul just nu, dom kan ju vänta med att rasa tills man kör dom!!!!!
Zoidberg skrev:Men om vi tar ett annat exempel
1) En standard traktor med 90 hk maxeffekt.
2) En likadan traktor fast vi lägger i en TZ250-motor med samma maxeffekt.
Vi låter båda traktorerna köra på en åker i konstant 15 km/t, båda är växlade så att dom producerar maxeffekt vid denna hastighet. Men ...traktorn har förstås mycket mer vridmoment att tillgå vid detta varvtal.
I farten hänger vi på en plog med ett skär, ..sedan sätter vi på ett skär till & ett till osv tills någon av traktorerna inte orkar längre (nu bortser vi från att TZ:an skulle slitas ut, överhetta eller vad det månde vara samt även effektförluster i transmission).
Jag hävdar bestämt att TZ-traktorn kroknar först, ...eftersom den har mindre vridmoment att tillgå !
TZ-motorn, som producerar sin effekt med hjälp av ett högt varvtal & lågt vridmoment är bra på att accelerera ett lätt fordon till hög hastighet på kort tid tack vare sitt höga varvtal (och därmed länge bibehållna låga utväxling)vid maxeffekt (en form av prestanda).
Traktormotorn, som producerar sin effekt med hjälp av lågt varvtal & högt vridmoment, är bra på att dra en konstant mkt stor last tack vare sitt stora vridmoment vid sin maxeffekt (en annan form av prestanda).
Därför har vridmomentskurvan betydelse för prestandan, ...påstår jag, och anser mig ha all världens motorkonstruktörer i ryggen.
...eller är det någon konspirationsteoretiker som lurat i alla dessa + motorjournalister att dom måste ha med en vridmomentskurva överallt
Zoidberg skrev:Den där formeln finns inte, ...den är påhittad för att visa ett samband (som inte är konstant).
En formel som finns är P=Delta W/Delta t (Energiändring under viss tid)
Bearing skrev:Man sätter in kurvan bara för att underlätta, så att det är enklare att se hur stort registret är utan att behöva räkna. Tror jag iaf.
Zoidberg skrev:Okej ...sista nu då
Det borde man väl lätt kunna läsa ut ur effektkurvan, ...enligt dina/era teorier.
Eftersom dom förutsätter att effekt/momentförhållandet är konstant.
Tackartackar, ...kanske framåt våren. Är ryggopererad just nu & får inte sitta ner på 2 månader till, ...komplicerar tranportgrejen lite.jojje1963 skrev:Ok, mitt sista:
Om den har överkapacitet så har TZ'an det oxå. det man måste utgå ifrån är hur mycket effekt det behövs för att dra 3 skär i 15km/h, har man den effekten så har man, och effekt mäts i HP inte i NM.
Trajjamotorn rasa när jag provkörde den utan turbo, har ingen aning varför men förmodligen blev nått fel när jag satte ihop den efter att kollat så allt var ok. Kan oxå va så att veven var krokig, den kom från en krockad hoj.
Det blir samma volym (904cc) men mycket mer turbotryck, och hela chassiet blir omgjort för dragracing, kom gärna o hälsa på så får du se hur det går. 0413-15724 om du vill ringa
![]() |
Nya SCORPION MX32 MID SOFT från Pirelli
Pirelli har presenterat SCO... |
![]() |
Indian Motorcycle i samarbete med Rikard Gustafsson
Foto: Joachim Cruus Inf... |
Dags för äventyrlig motorcykelmässa
Kommande helg, den 8-9 mars... |
|
![]() |
Pirelli lanserar Diablo Powercrusier
All Rights Reserved Pire... |
![]() |
Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!
Ett avbrutet broms- eller k... |
Snart dags för Adventure Motorcycle Expo
Den 8-9 mars arrangeras Adv... |
|
![]() |
MV Agusta firar 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
MV Agusta fyller 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
Rekordmånga nya personliga regskyltar
Under fjolåret godkände Tra... |
![]() |
PIERER Mobility: Back on Track– KTM AG:s omstruktureringsplan godkänd av fordringsägarna
Pressrelease, Wels, 25 Febr... |