MotoGP förlorar magin i rask takt

Radare

Bannad
Gick med
22 May 2007
Ort
Kilsmo
FIM har just offentliggjort nya förändringar i reglementet för GP-racing.

1. ”With effect from 2012, for all classes, it will be compulsory to display a red rear light in rain conditions.”

2. ”The minimum weight limits for 1000cc machines in the MotoGP class will be increased from the current 153 kilos. Effective 2012 157 kilos. Effective 2013 160 kilos.”

Så nu har vi motorer från gathojar, bakljus och minimivikt som är 4 kilo lägre än Ducatis nya gathoj (Ducaits officiella uppgift om Panigale 1199). Detta samtidigt som gathojarna för allt mer elektronik och hela tiden blir lättare och starkare.

Vad säger ni? Är det positivt att skillnaden mellan GP-hojar och gathojar är på väg att i rask takt bli drastiskt mindre, eller blir GP-racing allt mindre intressant?

PS. En Honda NSR 500 vägde 119 kilo! DS.

http://superbikeplanet.com/2011/Dec/111216.htm

http://world.honda.com/MotoGP/history/NSR500/
 
Så länge det är till fördel för att få ner kostnader och därmed att klassen ökar i storlek så kan det väl vara ok.
Givet då att hojarna måste vara MINST lika snabba som föregående år.
 
Formel 1 har bakljus och är bra mkt mer prototyp än Mgp så det känns mer som en säkerhetsaspekt!

Dom får ju gärna ta efter mer av F1 tex borttagande av TC!

När det kommer till vikten så tror jag det har att göra med ekonomi samt att man numera säkert vet hur man bygger en jättelätt hoj så blir det lite mindre "prototyp" av det hela. Tror det var Stigefeldt som sa att man utan tvekan skulle kunna bygga en hoj runt 100kg men att det var dyrt!

Det är bara att inse att då vi inte har tobakspengar i överflöd så får man anpassa ekonomin lite!
 
Så magin består om klassen ökar i storlek?

Är magin att 3 förare utklassar resten av fältet som f.ö. består av 17 hojar om alla startar?
En vurpa i första böj kan ta halva startfältet med sig. Ball?

Sedan jag ju hålla med dig om att det skulle vara fetast med mer oreglerat för att få fram udda och inovativa lösningar på morgondagens maskiner.

Men rent racemässig borde väl detta vara i hyffsat rätt riktning?
 
Jag tycker sånt här är patetiskt. Att höja minimivikten och göra hojarna automatiskt slöare är att förstöra sporten. Det är precis detsamma i F1 där det försöks sakta in kurvhastigheter hit och dit utan att någonting händer. MGP och F1 skall vara motorvärldens spjutspetsteknologi och skall bara ha regleringar kring antal hjul, vilken elektronik, antal cylindrar och litervolym. Allt utöver det skall vara fritt.
 
Jag har svårt att se hur fyra kilon extra ska bli en katastrof och förstöra hela grenen. WSBKhojar väger mer och det har varit mycket bättre rejs de senaste tre åren.
:D
Tack för arbetsdagens skratt, även om jag är rätt säker på att det heter "trolleri". :)
Jo, men med tanke på vem som skapade tråden så är nog trollning troligare ;)
 
MotoGP ska bestå av brutala hojar med lågt vikt och hög effekt, det ska ju vara det ultimata inom motorcykelsporten
 
Ja nu börjar det bli lite slött, 250 häst på 160 kg hoj + 1st flugviktare till förare.

När jag tror allt på att göra sporten billigare och fältet jämnare. Se på wsbk, Supersport, Moto2, BSB osv, ju fler som kan vara med och konkurrera ju bättre racing blir det.
 
En väg att gå borde vara att begränsa elektroniken,utvecklingen inom mc-racingen har ju allt,vad mer kan man komma på,,nu handlar det mest om att hitta rätt inställningar.
Nä,backa tillbaka lite mot 990-eran istället,mer sladd,mindre elektronik,mer på förarens skills.
 
Vad är det som är mindre "magiskt" om de tänker på säkerheten för åkarna, när de kör i regn?

Mycket märklig kommentar, måste jag säga.

Sen, vad tror du? Att de skulle gå att ens jämföra 500'an som var för ett par år sen, med ny 1000cc som kommer nästa år? Eller går du bara på vikten?
Alla åkare som testkört har ju snackat om att det är mer push i nya hojen jämfört med 800'an som man åkt på nu.
 
Jag tycker att det är tråkigt med tunna startfält och kanske börjar jag bli gammal, men det var tamme fan bättre förr. Vi vet ju redan att övergången till 4-takt INTE har gjort GP-racing billigare, och tanken på var 500'orna skulle varit idag med den elektronikutveckling som skett är lockande. Jag sörjer att vi aldrig får veta vad som då skulle skett.

/B Akåtsträvare
 
Jag blir mest trött på folk som inte fattar varför de stora fabrikerna lägger miljarder på att tävla i MotoGP. Inte fan är det för någons egna höga nöjes skull. Det är för att kunna bygga bättre motorcyklar och scooters och bensinförbrukningen är en viktig faktor och därför kommer elektroniken att bestå.

Att fundera på hur fort en tvåtaktare hade gått är ungefär lika intressant som att fråga sig hur fort en 8-hjulig F1-bil gått.
 
MotoGP fyller en utvecklingsmässigt viktig funktion för MC-världen.

Men för mig är WSBK tveklöst flera resor roligare att kolla på. De racen bjuder magi jag inte sett i MGP sen Doohans tid (eller Rossis tidiga iaf).
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top