sandstream
Guest
Har kollat och det går utmärkt så ni kan lämna skylten hemmasandstream skrev:2563668Det går väl bra att söka på chassi/ramnumret också, eller?
Har kollat och det går utmärkt så ni kan lämna skylten hemmasandstream skrev:2563668Det går väl bra att söka på chassi/ramnumret också, eller?
sandstream skrev:2567722Har kollat och det går utmärkt så ni kan lämna skylten hemma
posituvtsandstream skrev:2567722Har kollat och det går utmärkt så ni kan lämna skylten hemma
Inte böter men ombesiktning och då kan man använda fonden till kostnaden för ombesiktningen. Får man både böter och ombesikning kan man välja att få bägge betalda men då har man använt sina 2 "användningar" för det året.StephanD skrev:2570743Någon som tänkt hur en sådan fond skulle fungera, regler?.
Att köra helt utan är väl att be om att bli stoppad?
Någon som fått böter för felaktiga blinkers, funderar på att köpa bakljus med inbyggda.
Mr K skrev:2536191Blev själv tagen för miniskylt idag så ........
-----------------------------------------------
Eftersom många som jag åker omkring med miniskylt tänkte jag att man kanske skulle starta en skyltfond.
Innan var böterna 400kr och nu är det 1500kr.
Idén är att man betalar 300kr/år och är då skyddad för 2 bötesbelopp per år. Inte för avgiften vid ombesiktning.
Om 60st är med så räcker pengarna till 12 böter/år. Tar pengarna slut så är de slut till nästa årsavgift inbetalas. Man måste ha betalat fondavgiften minst en vecka innan första böter kan utbetalas.
Om det finns ett intresse så ska jag kolla upp hur man löser detta rent praktiskt. Det är inte vinstdrivande utan alla pengnarna går tillbaka till medlemmarna.
Vad tycker ni?
EDIT: Tillägg. Det är samma böter att köra utan skylt som för miniskylt så det kommer även att gälla för detta.
de täcker även detMad dog skrev:2573051Jag kör iförsig med VV´s skylt men den sitter i hjulhuset så den syns inte och böterna är väll de samma så om det täcker det med så är jag intreserad, kan ju vara tvungen att stanna om man har taskigt med sopp.
är klart intreserad. men det får inte kåsta mer än 400 per år, det pallar inte min ekonomi..Mr K skrev:2576117de täcker även det
Den stora frågan måste då bli varför du har med dig skylten överhuvudtaget
Klart man kan men många väljer dock ändå att köra med liten skyld för det är snyggare.
Det var ju oxå så att fonden skulle vara för de som VILL köra med miniskylt och inte de andra.
Samma sak gäller väl miniblinkers och slipon med för hög ljudnivå.
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
|
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
|
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
|
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
|
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
|
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
|
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |
|
VM-kval i isracing i Sverige 1 februari
2024,fim,isg,ice speedway,i... |
|
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Tran... |
|
Generationsskifte hos KTM: Stefan Pierer lämnar över ledningen till Co-CEO Gottfried Neumeister
Pressmeddelande, Mattighofe... |