Mr.Steen
Gudomlig sporthojare
Håller tummarna för dig Jörgen![Tummen upp :tummenupp :tummenupp](/img/smilies/thumbup.gif)
![Tummen upp :tummenupp :tummenupp](/img/smilies/thumbup.gif)
Håller tummarna för dig Jörgen![]()
Ja det vart bra ljudtryck i Anderssons kaklade dynocell, grym dämpning i kakel
Men onekligen smidigt att hålla rent.
Så Danne Sundtsröms monster i en container måste få näsvingarna att flappra ännu mer.
Undras vad som hänt med Harleyportalen? Du skrev ju där med. Känns lite trist när ett forum där man skrivit så mycket och bidragit med byggtråd, bildert och allt, bara försvinner. Tack för det liksom... Ingen verkar veta vad som har hänt.
Ja jag ska hitta felet, bara att vara envis. Har lastat topparna i bilen ikväll, tänkte fara med dem till portaren imorgon.
Haha, du vet att det är amerikanskt gjutjärn när du måste lasta dom dagen innan avfärd eftersom det inte bara går att ta dom under armen när man lämnar lägenhetenHar lastat topparna i bilen ikväll, tänkte fara med dem till portaren imorgon.
Tack! Det ska vara oljiga tummar, de gör sig bäst när Otto, Rudolf och de andra djupingarna i motorhimlen tar ställning till om ärendet är värdigt en insats.Håller tummarna för dig Jörgen![]()
Nu blir det insats tror jag!+1 x2 tummar
Låt oss säga så här, jag skulle bli orolig om Jörgen monterade dävertar bak på båten och började knyta öglor på Harleyn, för nu har det verkligen inte gått hans väg på ett tag, men jag tror att Jörgen besitter ett visst mått av norrländsk tjurighet....
Portalen är öppen igen. Jag tycker mig känna igen fenomenet att HP stänger ner nån vecka i början av varje sommar.
Haha, du vet att det är amerikanskt gjutjärn när du måste lasta dom dagen innan avfärd eftersom det inte bara går att ta dom under armen när man lämnar lägenheten![]()
Lycka till![]()
Vill bara flika in att mornarna innan jobbet framför datorn aldrig varit bättre sen jag började läsa din tråd![]()
Lycka till med felsökningen på topparna, hoppas att det ger något![]()
som sagt hoppas problemen ligger i topparna..
lycka till
mvh..
Nu har jag varit dålig på att följa den här tråden på sista tiden. Och den växer ju ganska snabbt.
Men visst är det din hoj som finns med på bilder på Metmachex hemsida?
http://www.metmachex.net/p3_10_10.htm
Hoppas att problemet med topparna rätar ut sig!
Tja, Jörgen
Är det ingen som försökt göra tvärt emot det vanliga istället för att stroka HD:na- utan försöka göra dom kortslagigare och få upp varven och göra de tåliga för högre varvtal.
Läste en del om Irving Vincent- en grundkonstruktion som man fortfarande vinner Battle of the twins med i AU och US och man tar ut 165hk utan att avliva dom. Konstruktionen är ju från 30-talet.
Med högre varv kommer ju transmissionen att tåla mer effekt.
Vad tror du?
/Wizz
Någon som testat att bygga om så man får insuget bakåt för båda cylindrarna det borde ge en del då man får raka inugningskanaler?
/Wizz
XR 750 hade det som original på sin tid.
![]()
XR 750 hade det som original på sin tid.![]()
Fallenheten för strokning kommer nog mest av att det är det enklaste sättet att maxa ut volymen ur ett befintligt block.
XR1000 åsså.
Tyckte (och tycker) att de är skitcoola.
Dessvärre så var (och är) de sanslöst överprisade och underpresterande.
Jag kan fortfarande inte förstå varför de inte valt att bygga 883an med samma borr som 1200, men kortare slag.
Skulle gett lillasystern ett helt annat existensberättigande.
![]() |
CFMOTO 800MT-X
Idag har vi nöjet att få sm... |
![]() |
Offroad med CFMOTO 800MT-X
Idag har vi fått bekanta os... |
![]() |
Bike på CFMOTO världslansering!
675SR-R Bike är på plats... |
![]() |
Nya Ducati XDiavel V4: Sporttouring på italienska
Ny design, ny motor och bät... |
![]() |
MP-Mässan lockade 55.000 besökare!
Hela 55.000 besökte finska ... |
![]() |
Ökat antal körkortsåterkallelser
Foto: Jacob Sjöman Under... |
![]() |
Gold Wing fyller 50 år
Sedan 1975 har Honda Gold W... |
![]() |
Försäljningsrekord för BMW Motorrad
Efter att ha sålt 210 408 m... |
![]() |
BMW R 18-modeller uppdateras
Screenshot BMW R 18 och ... |
![]() |
Fiffiga touringprylar
Det tyska företaget Wunderl... |