Hejsan, måste tyvärr sälja min hoj nu.
Skulle behöva hjälp att värdera den.
625sxc -04 uttagen sent 05.
1 ägare.
63mil.
Akrapovic helsystem.
2 uppsättningar plast.
Motardkit (svarta hjul, 4kolvsok fram)
/Stefan
Jag passade på att måla mina dämpare med värmebeständig färg, ska tydligen vara lite slagtålig också! Fast det får man sen hur den står emot högtrycken nån gång.
Jäkligt läckert, vad var det för färg, vad heter den? Kanske man skulle göra likadant om man orkar.
Koppling kan du hitta lite var stans. Jag köpte mitt på Lelles.Jäkligt läckert, vad var det för färg, vad heter den? Kanske man skulle göra likadant om man orkar.
Fråga: Finns det koppling/bromsgrepp i 2-fingerslängd? Var isf?
Tror inte du får mer än 65k!
Sålde en likadan hoj fast 660 i våras för 52. Visst hade jag haft is i magen så hade jag fått 55+ till slut men aldrig att nån betalar 65 för en 04a...
Edit: Eller är det SXC plus motardkit? Då kan man naturligtvis ta lite mer betalt.
Ja , det är grus och motardhjul.
Tror jag ska sätta ut den för 60k och se om det är nått intresse.
/Stefan
Köpte min sxc - 05 (400mil) för 60k i maj och då ingick också motardfälgar, ok + extraplast men inget Helsystem. Köpte den i och för sig hos en handlare.
Hur har du lyckats med konststycket att bara köra 60mil??
Jag har inget körkort, därav dom låga milen.
Köpte hojen på hösten och tänkte ta kortet på våren efter, men så blev det inte.
Sen blev det strul med a-kassan efter jag återvände till sverige efter att ha jobbat i sverige, så nu har jag varken råd att ha kvar hojen eller ta kortet.
Här har ni hojen ifråga.
Då har man slängt på 15/42 drev på offroadfälgarna. Blev en jävla skillnad och känns som en mycket roligare offroadhoj. Sen vill den väldigt gärna upp på bakhjulet (vilket jag tycker är lite läskigt ibland ). Vad kör ni för drevning med supermotardfälgarna? Jag körde innan 16/40 på dom också och var rätt nöjd men vad är motsvarade drevning till 16/42 på offroadfälgarna om man slänger på motardhjulen? Kan 15/40 funka eller kommer den gå i 110 då?
Snygg var den iallfall.. Går plasten bak och på sidan på rakt av (för det är väl inte orginal på en sxc). Skulle vilja göra min lite svartare.
Gick från 16/42 till 17/42 mkt behagligare motorgång med 17/42 men fortfarande rapp. Dock så skulle jag köra antingen 15/42 eller 16/42 just vid gruskörning
Mmmm plasten är densamma oavsett om det är en SMC eller SXC dock så har en del SMC lackad plast vilken framhäver den svarta färgen mera! Om din färg ser matt ut, köp Armor All servetter med blank nyans så blir de svartare!
En annan sak. Min hoj wobblar och känns väldigt instabil med offroadfälgarna på. På min dr650 kändes det alldrig så skakigt. Med motardfälgarna så går den hur stabilt som helst och det är inga hjullager eller något sånt som glappar. Såg dock idag att det saknas en eker på bakhjulet, kan det ha något med det hela att göra?
Problemet är att min plast är orange, blir nog inte så mycket svartare om jag putsar upp den.
Kanske får sätta på 16:drevet fram igen och köra 16/42 offroad, 16/40 Motard.
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
|
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
|
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
|
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
|
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
|
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
|
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |
|
VM-kval i isracing i Sverige 1 februari
2024,fim,isg,ice speedway,i... |
|
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Tran... |
|
Generationsskifte hos KTM: Stefan Pierer lämnar över ledningen till Co-CEO Gottfried Neumeister
Pressmeddelande, Mattighofe... |