stortiger
Ny medlem
Vad blev det för slut pris på alltihopa.
smen skrev:Det är bara till att lyfta på hatten och gratulera till resultatet.Det har varit mycket lärorikt att sitta och läsa och lära under byggets gång.Ska själv igång med mitt turboprojekt på katanan nu så vi får väl se om det kan bli något körande i sommar.
![]()
Här kommer några bilder från idag! Ursäkta att de är mörka och att hojen är väldigt skitig, men det får ni stå ut med tills vidare. Insektsrester från i höstas, damm från mina slip- och kapövningar i garaget (fick kapa till kåporna "lite") och bromsdamm och kedjespray på min ännu inte omlackade bakfälg... och så klart en blinkers som lossnade men som jag tejpade fast för att jag skulle kunna köra lite... jaja... tvätta ska jag göra till helgen när jag är hemma medans det fortfarande är ljust så jag ser all skitJas-95 skrev:Grattis till ett lyckat bygge, coolers mannenKan du inte posta upp några fler bilder på hojen nu när den är klar??
JB
Jodå jag kommer nog att vara där en och annan onsdag förhoppningsvis med hoj. Frågor det kommer du nog att få svara på efter hand som bygget fortskrider.lahi skrev:Tackar!Skoj att du ska börja bygga! Då kommer det kanske en turbo-katana till träffarna i Sjöbo på onsdagskvällarna!
Jag är där ibland och tittar lite.. Såg att du bor där. Behöver du bilder (inte samma motor, men ganska lik) eller annan info så hojta bara till! Lycka till med bygget!
![]()
PD skrev:ser ju riktigt bra utdom första modellerna ser ju inte allt för snygga ut i vanliga fall men det har du gjort bra
![]()
hur låter den med det "fullflödes"systemet då? mycket oväsen?
Och var har du satt pitotröret? ser det inte på bilderna!
unlock26 skrev:kommer du att slänga upp nån liten film på skapelsen?![]()
så man får höra gotteljudet
och bra jobbat![]()
lahi skrev:Jepp, film kommer om ett tag! Ska bara filma också...Men det kommer! Nog lite från bänkningen + en massa film från körning på gata
I många vinklar. Inte bara från tanken. Men det tar ju ett tag till...
Ja, hade varit kul att komma ner och gasa lite, men på onsdag börjar jag jobba kl 18Solid snake skrev:Tycker du kan komma på onsdagsgazzet nästa vecka så man kan få se den igen irl.![]()
lahi skrev:(Förresten, fälgarna SKA färgmatchas... när jag orkar...)
heliac skrev:Tror du att du orkar det nu![]()
lahi skrev:Ja, hade varit kul att komma ner och gasa lite, men på onsdag börjar jag jobba kl 18onsdagen därpå slutar jag jobba kl 18, och så håller det på.. Jobbigt.. jaja, men ibland blir det ju lite körningar på fredagar och lördagar också så jag får satsa på de dagarna istället!
![]()
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Svingarmslagringen, svingar... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glans från BigTwin oc... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glans från BigTwin oc... |
![]() |
Slut med fri mc-körning på Nürburgring Nordschleife
Motorcykelkörning på klassi... |
![]() |
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Trans... |
![]() |
Ökat antal körkortsåterkallelser
Foto: Liza Simonsson Und... |
![]() |
CFMOTO dag 2, Gymkhana, Gokartbana och Portimao!
Idag har vi äntligen fått s... |
![]() |
BMW Motorrad slår nytt försäljningsrekord
Efter att ha sålt 210 408 m... |
![]() |
Honda Gold Wing fyller 50 år
Sedan 1975 har Honda Gold W... |
![]() |
CFMOTO 800MT-X
Idag har vi nöjet att få sm... |