Vill du låna min tuta. Härlig klang, blank finnish med svart gummibälg. Min gick igenom besiktningen idag utan problem med den monterad på styret
Hahaha fan va grymt!
Vill du låna min tuta. Härlig klang, blank finnish med svart gummibälg. Min gick igenom besiktningen idag utan problem med den monterad på styret
tjöra mowtard idag, någon?
HAHAHA såg några killar som var ute o Turk-körde på sina crossar med, tror de också befann sig vid bilprovningen!Zarrell o hans ganzta-moppegaeng gissar jag på
cec?
...
HAHAHA såg några killar som var ute o Turk-körde på sina crossar med, tror de också befann sig vid bilprovningen!
imorrn=fint väder=köra=GP=kl17=arendal? sugen?
Alltid sugen, men har möte med banken kl 17. Och sedan skall hojen lastas på släp för avfärd till kinnekulle imo
imorrn=fint väder=köra=GP=kl17=arendal? sugen?
Det blir 6400 för mig, men då byter jag alla lager, båda insugsventilerna, kolv och kamkedja, kamkedjesläp, packboxar, packningar och lite annat smått och gott som känns bra att byta i förebyggande syfte. Visst, en del kan man säkert vänta med, men jag tycker det är lika bra att göra det när jag väl har motorn i bitar. Då kan jag sova gott om nätterna i fortsättningen när jag vet att allt är i skick.
Det inlägget du citerade gällde liksom gårdagen
Hinner inte heller idag o hela helgen är uppbokad
Hur kunde det gälla gårdagen då han la det kl. 23,15 igår
Har ingeeennn anniinngg om vad du pratar om..............................................Du redigerade ju inlägget
Antar att du felciterade
imorrn=fint väder=köra=GP=kl17=arendal? sugen?
Motorn blir som ny då med andra ord!
Slits det mer på insugsventilerna än utblås ventilerna?
Tänkte i och med att det är dem du byter och inte utblåsventilerna.
Förhoppningsvis blir det så jo.
Insug ska slitas mera tydligen. Om man inte är noga med att tvätta luftfiltret så kan de förstöras ganska hastigt, och då jag inte vet om jag tvättat tillräckligt noga känner jag att det är lika bra att byta när allt ändå är isärplockat. 500kr hit eller dit när man ändå lägger ut 6000 känns oviktigt.
Har även tänkt blästra och lacka om min bakfjäder så att den blir orange. Den är gul nu, vilket inte alls passar. Var hittar man bäst någon hyfsat prissatt orange sprayfärg här i Götet månne? Gärna något som är nära i kulör med KTM-orange.
Sen till vintern funderar jag på att strippa ner hela hojen och blästra samt pulverlacka ramen, skulle vara roligt att fräscha upp den riktigt ordentligt.
Vet inte hur bra sprayfärg håller på en fjäder, men billigast är vell biltema.
Men om du nu ska köra sprayfärg på fjädern är det vell bra att kanske hitta någon av lite bättre kvallitet.
Somliga säger att det inte alls håller, många säger att det funkar bra med vadsomhelst. Niklas målade sin crossfjäder och det funkade bra.
Somliga säger även att man absolut inte får blästra en fjäder, men många säger samtidigt att det inte ska vara något problem. Jag tror det ska gå bra.
Men som sagt, någon hyfsad sprayfärg med liknande nyans likt KTM-orange?
Fiffiga touringprylar
Det tyska företaget Wunderl... |
|
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
|
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
|
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
|
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
|
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
|
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
|
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |
|
VM-kval i isracing i Sverige 1 februari
2024,fim,isg,ice speedway,i... |
|
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Tran... |