Man blir inte alls avundsjuk sittandes här hemma i vintermörkret och med covidBlev cirka 150 Km men Google Maps tog en del flygvägar. Bodde på Rico Resort även detta år i Chiang Kham.
Lägger även med en Youtube snutt på Road 1093 och en del av alla miljarder kurvorna så ni kan åka med mig.
View attachment 508366View attachment 508367View attachment 508368View attachment 508369View attachment 508370View attachment 508371View attachment 508372View attachment 508373View attachment 508374View attachment 508375
Ingen glass?Sådärja, årets sista repa avklarad i torra minusgrader, kall asfalt=dåligt fäste så jag testade inte nedlägg och dra till varvstopp på de tre första växlarna (inte de övriga heller).
Turen gick från ena garaget till det andra, 3km.
Jag har både kört MC och köpt glass idag. 2 grader plus och regn.Ingen glass?
Våfflan och Strandvillan hade stängt tyvärr, -4 är ju inget hinder att äta glass i om det finns att köpa.Ingen glass?
Det optimala är att äta glass när temperaturen är under -20, för då blir glassen en varmrätt.Våfflan och Strandvillan hade stängt tyvärr, -4 är ju inget hinder att äta glass i om det finns att köpa.
Weedshop i bakgrunden??Idag från Mae Sariang till Chiang Mai, och det var också de sista 182 Km på denna semestern. Totalt blev 2340 Km på helt underbara slingrande vägar med underbara utsikter.
Nu ser framåt att om ett par veckor köra den första tävlingen 2025, och även denna gången med Yamaha YZF-R6an.
จบทริป2024/2025เจอกันใหม่ปีหน้า
View attachment 508664View attachment 508665View attachment 508666
![]() |
Rekordmånga personliga regskyltar
Under 2024 godkände Transpo... |
![]() |
SMC får 700.000 kronor i bidrag
Roger Berzell, generalsekre... |
![]() |
Brembo vinner Good Design Award
Brembo prisas för innovativ... |
![]() |
Nya SCORPION MX32 MID SOFT från Pirelli
Pirelli har presenterat SCO... |
![]() |
Indian Motorcycle i samarbete med Rikard Gustafsson
Foto: Joachim Cruus Inf... |
Dags för äventyrlig motorcykelmässa
Kommande helg, den 8-9 mars... |
|
![]() |
Pirelli lanserar Diablo Powercrusier
All Rights Reserved Pire... |
![]() |
Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!
Ett avbrutet broms- eller k... |
Snart dags för Adventure Motorcycle Expo
Den 8-9 mars arrangeras Adv... |
|
![]() |
MV Agusta firar 80 år
I år firar italienska motor... |