Plåthinken
Tappat barn
Jamen eller hur! Den jäveln ska vissla!
HAHA. Hon är ju död. Hon kan inte vissla.


Jamen eller hur! Den jäveln ska vissla!
Jag hoppas du tar chansen att påverka deras intresse för sporthojar, för jag antar att man kan påverka deras framtida intressen redan i den åldern.![]()
jag har både jobbat som fritidsledarvikarie och musiklärarvikarie. Och jag har försökt med att ge kidsen intresse för sporthojar. Men tyvärr är det väldigt inskränkt i Sverige att flickor ska hoppa hopprep (och vissa till och med leka prinsessor) och killar ska leka fotbollsproffs![]()
jag har både jobbat som fritidsledarvikarie och musiklärarvikarie. Och jag har försökt med att ge kidsen intresse för sporthojar. Men tyvärr är det väldigt inskränkt i Sverige att flickor ska hoppa hopprep (och vissa till och med leka prinsessor) och killar ska leka fotbollsproffs![]()
Jag är lärare både mot förskola och grundskolans tidiga år, men jobbar på en förskola och har hand om 3-5åringar. Så man är ute ganska mycket!
Så impad att ni orkar. Älskar att ni gör det, själv hade jag fullt upp med mina egna för o inte tala om när jag som 15-åring praktiserade på ett dagis, gick hem me huvudvärk varenda dag...![]()
Åh, det finns annat jag kan ge!![]()
Fel jävla Engla!
Stackars Anders fick åka tillbaka HELT själv i mörkret!![]()
Så impad att ni orkar. Älskar att ni gör det, själv hade jag fullt upp med mina egna för o inte tala om när jag som 15-åring praktiserade på ett dagis, gick hem me huvudvärk varenda dag...![]()
Kollade bak lite i tråden och hittade inlägg på vilka som skulle komma på festen. Är nyfiken om vi fått något tillskott.
Bordsreservation till sporthojsfesten 26:e
1. Swish
2. Money
3. Alleycat
4. Peter1980
5. Ricken
6. Slowroller
7. enrosabil
8. BeyondEvil
9. Agile
10. Shadow
11. Rockmorsan
12. Ulvhamne
13. Kärringen
(14.) Foccan - kommer kanske...
(15.) Pisken - kommer kanske, inte 100% ännu?
Carnivore - kommer inte till middagen men kommer senare
Någon som inte står med?
Jag älskar mitt jobb, ingen dag är den andra lik och man ställs inför nya utmaningar varje dag. Det är fantastiskt roligt att se hur de lär och utvecklas. Man ger väldigt mycket av sig själv men får så otroligt mycket tillbaka! Vi brukar säga att vi har världens bästa jobb; i vilka andra yrken blir man omkramad när man kommer/går hem, får höra "jag tycker om dig!" och "du är bäst", och möts av leenden så fort man kommer in i ett rum?!
Men visst är det tufft ibland, det kan jag inte förneka. Vi har 45 barn på avdelningen på 7 personal, varav en ganska stor andel barn egentligen skulle behöva extra stöd av någon form. Det blir höga ljudnivåer och rörigt, inte alltid lätt att följa läroplanens mål för vi har helt enkelt inte resurser.
Nu i eftermiddag var det jag och 4 vikarier, så jag har sprungit omkring som en dåre för att få ihop eftermiddagen eftersom jag var den enda som var insatt. Lite mör i skallen nu.
Men imorgon ska jag ha förmiddagen tillsammans med mina fantastiska 5-åringar!
En vän till mej är också förskolelärare och hon möttes av "va tjockt ditt ansikte ser ut" när hon kom nyklippt till jobbet en dag![]()
(16). Evenstar - kanske, eventuellt, tittar in en stund om jag har tråkigt![]()
Barn är åtminstone ärliga![]()
Du kommer dit så du inte har tråkigt menar du?![]()
Nja -anledningen till mitt Stockholmsbesök är inte festen. Får se hur bra det går med själva anledningen![]()
Barn är åtminstone ärliga![]()
HAHA. Hon är ju död. Hon kan inte vissla.Men ängeln ska vissla, yes indeed!
![]()
Jag vet anledningen men du får ta o jinxa för resten av trådmedlemmar!![]()
Äsch, så efterblivna är de väl inte att de inte fattar?![]()
![]() |
Rekordmånga personliga regskyltar
Under 2024 godkände Transpo... |
![]() |
SMC får 700.000 kronor i bidrag
Roger Berzell, generalsekre... |
![]() |
Brembo vinner Good Design Award
Brembo prisas för innovativ... |
![]() |
Nya SCORPION MX32 MID SOFT från Pirelli
Pirelli har presenterat SCO... |
![]() |
Indian Motorcycle i samarbete med Rikard Gustafsson
Foto: Joachim Cruus Inf... |
Dags för äventyrlig motorcykelmässa
Kommande helg, den 8-9 mars... |
|
![]() |
Pirelli lanserar Diablo Powercrusier
All Rights Reserved Pire... |
![]() |
Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!
Ett avbrutet broms- eller k... |
Snart dags för Adventure Motorcycle Expo
Den 8-9 mars arrangeras Adv... |
|
![]() |
MV Agusta firar 80 år
I år firar italienska motor... |