Vad fick dig att le idag?

Starbreeze-aktien :banana Jag tänkte sälja hela innehavet när det låg på +300% då jag tänkte att den inte kunde sticka iväg mycket mer men något sa mig att skit i det och häng kvar och hoppas på det bästa.
Loggade nyss in på Avanza och såg att den låg på 531% i avkastning, en av de större aktieposterna på kontot dessutom :yoparty
Fortsätter det så här så kommer jag snart vara uppe på noll efter några dåliga investeringar (Botnia och Endomines var inte så bra att stoppa pengar i...)

Sen funderar jag på om inte H&M är en av de bättra långsiktiga, typ 15-20 år, där man kan stoppa in ungarnas pengar? Har vanliga fondsparanden åt dem nu men det börjar bli lite väl mycket pengar för att det bara ska ge någon/några procent per år, har inte H&M varit stabil ända sen 80-talet typ? Kläder lär vi ju köpa även i fortsättningen?


Grattis =):tummenupp
 
Solen våldade sig precis igenom molntäcket. Wooh! :D
Det blir trevligt med grillning för att fira utskrivningen idag. :hihi
SMHI och YR lovade ju mer eller mindre monsunregn för ett par dagar sedan.

Så, nån som tänkt komma förbi? Vägbeskrivning kan fås, och adress för GPS. :)
 
Jag och lilla frun körde ner till Örebro igår, 20 mil varav 15 mil i totalt ös-helvetes-monsunregn. Regnstället från Lindstrand gjorde dock sitt jobb, helt snustorr i både kropp och själ.... Det fick mig att le... Morgondagens väderprognos, när vi ska åka hem igen, får mig att le ännu större...
 
jag sprang just ett hinderbanelopp på bättre tid än 90% av startfältet, lustigt jag kan svära på att läkarna sa att jag aldrig skulle kunna jogga igen för 4 månader sen..

watch me doctor! :D
 
Tog en liten tur med sambon idag igen. Blev 3 mil istället för 2 som förra gången, funkade alldeles utmärkt. Kändes väldigt härligt att få komma ut på hojen och glömma allt annat än vägen, hojen och naturen.
Högerbenet funkade bättre när vi kom hem och stannade än innan turen med.
 
Att det i morse bara var kallt ut och inte blåste så mycket som senast veckan. Sååå det blev 10 iskalla mil på hojen. Underbart!
 
En herre i 40-årsåldern, utsmyckad med HD-jacka, långt hår med hästsvans, solbrickor och boots. Herren i fråga gick med sin kompis, då en customhoj bräkte förbi med hög volym, varpå den förmodade knutten utbrister "-Fy fan vad jag hatar motorcyklar". Han var alltså riktigt upprörd. :D
 
Jag var länge förbannat aningslös när det gällde fruntimmer.
Kan därför delvis känna igen mej i några av dessa situationer...
Oblivious.jpg
 
Fick hem papper för nya mc-försäkringen:

"Glas
Försäkringen gäller för skada:
• På vindruta, vindavvisare samt kåpglas.
• På glaset till strålkastaren om det genombrutits. I de fall där det inte går att byta
endast glaset till strålkastaren ersätts även strålkastarhuset"


Självrisk: 500:-

:klappar

Bra där Svedea!
 
Motardkillen som stannade och kollade läget när jag fått ett litet haveri längs nynäsvägen idag. Och HD-killen som brytt kollade läget med.
Kul att vi vill hjälpa varandra! :tummenupp
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top